תפקידה של מערכת השמן הוא מבין החשובים בפעולות המנוע. שימון של החלקים הנעים במנוע, הבוכנות ומערכת השסטומים, היא פעולה שמונעת
חיכוך ושחיקה מוגברת במכלולים. כאשר מערכת השמן פועלת היטב והחלקים נעים ביעילות נמנעת התחממות יתר של מכלולי המנוע. תפקיד נוסף של
השמן הוא שמירה על נקיון המנוע ע"י ספיגת פיח ותוצרי לוואי של שרפת הדלק.
כאשר מערכת השמן ברכב אינה מטופלת בזמן או בשמן איכותי, נוצרים משקעים של פיח ובוצה במעברי המערכת. המעברים
הראשונים להיסתם הם הצרים ביותר, כגון
מתזי שימון ה'רינגים', שהם חלק משמעותי בשמירה על פעילות תקינה של המנוע שלך. מעברים סתומים במערכת גורמים
לחיכוך מוגבר, התחממות יתר ושחיקה של
החלקים הפנימיים של המנוע, כגון מערכת השסתומים והטורבו (למי שיש). חיכוך מוגבר גורם לאיבוד כח של המנוע
ומאמץ את הרכב יותר. כאשר הרכב מתאמץ
הוא צורך יותר דלק ומזהם יותר.
חשוב לדעת, שהחלפת שמן רגילה אינה מסירה את המשקעים בדפנות המנוע והסתימות במעברי השמן. במקרים רבים החלפת השמן תורמת להיווצרת בוצה באגן השמן.

בכדי להקטין את החיכוך בפעולת המנוע, ולשמור עליו מפני שחיקה, חשוב להשתמש בשמן מנוע איכותי. יעילותו של שמן המנוע טובה גם במספר פעולות נוספות, כגון פיזור חום וסיוע בקירור, מניעת קורוזיה וחלודה, שיפור צריכת האנרגיה במנוע, וגם עזרה בניקוי חלקיקי מתכת ומזהמים אחרים. בזכות שמן טוב, המנוע יכול לתפקד ביעילות ולאורך זמן.

על שמן המנוע ותפקידו

מבחינה היצע, השמן הינו חומר תעשייתי וניתן לרכוש אחד משלושה סוגים נפוצים:

  • שמן סינטטי מלא – נחשב לאיכותי ביותר, עם עמידות לחום גבוה ולאורך זמן, ופעמים רבות מכיל תוספים שונים אשר משפרים את יעילותו ומיטיבים עם המנוע.
  • שמן חצי-סינטטי – למעשה תשלובת של שמן סינטטי עם שמן מינרלי, יחסית עמיד לחום אך פחות יעיל משמן סינטטי מלא. יתרונו בכך שמחירו אינו גבוה כמו השמן הסינטטי.
  • שמן מינרלי – כאן מדובר בשמן סטנדרטי וזול, אשר יש לו אורך חיים קצר ויעילות בינונית לעומת השמנים הסינטטיים.

מבחינה אופרטיבית, השמן מוזרק אל תוך חלקי המנוע, משפר את הסיכוך בפעולתם ומאפשר להם לתפקד באופן מיטבי. אך לא רק זאת, מאחר ותוך כדי פעולת המנוע השמן מנקה את החלקים והמעברים השונים, ומאפשר לו לפעול באופן חלק. לבסוף, השמן עובר פילטור כך שהחלקיקים המזהמים מסתננים ושוקעים אל אגן השמן, בכך נמנעת ככל הניתן חדירתם אל המנוע עצמו. זאת לפחות עד שזיהום השמן מגיע לרמות בלתי נסבלות.

שחיקת השמן ובעיות בתפקוד המנוע

שמן המנוע אינו מחזיק מעמד לנצח. הוא בעל תוחלת חיים מסוימת אשר לאחריה הוא הופך למזוהם, בלתי יעיל ואף עלול לפגוע בפעילותו התקינה של המנוע. בשלב זה, כל רכב זקוק להחלפת שמן מנוע, תהליך אשר המבצע הרשמי לו הינו מוסכים לרכב.

כחלק מהטיפול במנוע במוסך, חשוב להקפיד על ניקוי מנוע פנימי באופן יעיל, וכאן מומלץ להיעזר בטכנולוגיה והמכשור המתקדמים של EDT. החברה פעילה מעל ל-23 שנים בשוק, והיא עובדת עם מוסכים לרכב מהמובילים בתחום. בין היתרונות בפתרונות לניקוי המנוע של EDT:

  • שיפור ביצועים – בעזרת הטכניקות המתקדמות לניקוי שמן המנוע תראו שיפור מהותי בביצועי המנוע.
  • חסכון – הניקוי מאפשר חיסכון משמעותי בדלק, בזכות ניקוי משאבת השמן והקטנת המאמץ בפעולתה.
  • מניעת תקלות – כאשר השמן והמנוע נקיים, כל אותם חלקיקים מזהמים אינם מהווים סיכון או בעיה פוטנציאלית.
  • זיהום – וכמובן שהשמן הינו אחד המזהמים העיקריים מבחינה סביבתית, וניקוי יעיל מפחית את פליטת החומרים המזהמים.

אתם מוזמנים לבחון את הפתרונות של EDT, ולאפשר גם לרכבים שלכם ושל לקוחותיכם הזדמנות משמעותית לחסכון, תפקוד יעיל ומיטבי, והפחתת הזיהום הסביבתי.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.